تردیدی نیست که سیاستمداران و دست اندرکاران امور سیاست‌گذاری و اجرا به تحلیل سیاسی نیاز دارند.
اما به اعتباری همه ما، اعم از کسانی که با سیاست سر و کار دارند یا به آن علاقه دارند یا ندارند، به تحلیل سیاسی نیاز داریم.
این تصور که سیاست و تحلیل آن فقط به اهل سیاست مربوط می‌شود ناشی از تصویر محدود شده‌ای است که ما از سیاست در ذهن داریم. اما سیاست مفهوم بسیار وسیع‌تری هم از آنچه ما معمولاً فکر می‌کنیم، دارد. نیاز به تحلیل سیاسی نیز وقتی بهتر فهمیده می‌شود که معنای وسیع‌تری از سیاست را در نظر داشته باشیم. چون گاهی تصور می‌شود سیاست همان است که ما معمولاً در رسانه‌ها درباره «سیاست» یا زیر عنوان موضوعات «سیاسی» می‌شنویم. اما ببینیم مفهوم عام سیاست چیست؟

سیاست چیست؟
سیاست معنای وسیع‌تری هم دارد. معنای وسیع سیاست یعنی همه آن چیزهایی که در یک جامعه به «همهٔ ما»، یا به «عموم» مربوط می‌شود. آن چیزهایی که به همه ما مربوط می‌شود، «امر عمومی» نامیده می‌شود.
سیاست هر چیزی است که با امر عمومی سر و کار دارد. با این اوصاف اینکه بودجه سال آینده چگونه باشد همانقدر سیاسی است که تغییر محتوای کتاب‌های درسی یا تصمیم گیری درباره راه‌های مبارزه با خشکسالی.
بودجه کتاب‌های درسی و خشکسالی بااینکه حوزه‌های متفاوتی از زندگی ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، اما همه «سیاسی» هستند چون به «همهٔ ما» مربوط می‌شوند، یعنی از امور «عمومی» محسوب می‌شوند که باید به شکل همگانی و عمومی درباره آن تصمیم گرفت.

اگر شما کمی فکر کنید چه موضوعات دیگری را می‌توانید فهرست کنید که در ظاهر سیاسی نیستند اما در نهایت با سیاست یعنی عموم مربوط هستند آنها را برای ما بنویسید؛
چه چیزی معیار «عمومی» بودن است؟
چه معیاری امر «خصوصی» را از امر «عمومی» متمایز می‌کند؟
پاسخ این سؤال‌ها را نیز می‌توانید برای ما بنویسید و نظرتان را بگویید.

همانطور که گفتیم نیاز همه ما به تحلیل سیاسی سبب می‌شود تا ما این گونه توضیح بدهیم که سیاست آن چیزی می‌باشد که به عموم مربوط می‌شود. یعنی چیزهایی که با همه ما سر و کار دارد، پس همهٔ ما هم به تحلیل سیاسی نیاز داریم. ممکن است ما از کسانی نباشیم که قادر به تحلیل سیاسی هستیم اما لازم است که از تحلیل‌های سیاسی موجود با خبر باشیم و بتوانیم آنها را ارزیابی کنیم.
اما ببینیم تحلیل سیاسی چیست و از آن چه کاری بر می‌آید که همه ما به آن نیاز داریم؟

تعریفی عام از تحلیل سیاسی:

با اوصافی که ذکر شد تحلیل سیاسی در نهایت عبارت است از دو سطح از بررسی و ارزیابی،
بررسی و ارزیابی سیاست در سطح کلان
، یعنی آنچه به همگان یا عموم مربوط می‌شود؛ و بررسی و ارزیابی نیروهای مؤثر در جریان یک سیاست گذاری معین در تحلیل سیاسی و دیگر انواع سخن سیاسی

کارکردهای عمومی تحلیل سیاسی
تحلیل سیاسی کارهای متفاوتی انجام می‌دهد: اول – تحلیل سیاسی کمک می‌کند شما درک درستی از صحنه سیاسی و چیزهایی داشته باشید که با زندگی شما، به عنوان یکی از آن «همه» ارتباط دارد. بدون چنین درکی شما نمی‌توانید بدانید:
بحث و نزاع‌های عمومی بر سر چیست؟
اهمیت این بحث و نزاع در چیست؟
چرا اصلاً بر سر این موضوع بحث و درگیری وجود دارد؟
این موضوع چه ارتباطی با دیگر موضوعات سیاسی دارد؟
طرف‌های مختلف درباره این موضوع چه مواضعی دارند؟
این مواضع متفاوت ناشی از چیست؟
مواضع طرف‌های مختلف در این موضوع چه ارتباطی با مواضع آنها در موضوعات دیگر دارد؟
هر یک از این طرف‌ها چه نفعی از موضع گیری خود می‌برند؟
از چه راه‌هایی این بحث و درگیری ممکن است به مواضع مشترک بیانجامد؟
راه حل مورد توافق همه طرف‌ها چیست؟
و…
دوم – تحلیل سیاسی به شما کمک می‌کند تا بهتر از این موضوع سر در آورید که منافع خودتان یا گروهی را که به آن دل بستگی دارید، چگونه می‌توانید به شکل بهتری برآورده کنید.
سوم – تحلیل سیاسی کمک می‌کند شما بتوانید حضور موثرتری در سیاست یا همان عرصه عمومی داشته باشیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.